Milliárdos céges pénzosztás indult energetikai korszerűsítésre
Nyerteseket hirdettek egy kkv-szektornak szóló fontos uniós pályázaton: a Ginop-4.1.5 kódszámú felhívás az energiahatékonyság növelését célozza épületenergetikai fejlesztések révén.
Forrás: vg.hu
Több mint 14,4 milliárd forint értékben 96 nyertest hirdettek a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop), azon belül is a Ginop-4.1.5 kódszámú pályázaton – vette észre a VG.hu a Széchenyi 2020 pályázati információs portálon.
Ez azért is fontos fejlemény, mert az utóbbi hónapokban a beruházni, fejleszteni vágyó cégek leginkább arra panaszkodtak, hogy pang a pályázati piac, a 2014–2020-as források már, a 2021–2027-esek pedig még nem érhetők el.
A mostani Ginop-4.1.5-ös egy klasszikus kkv-szektorra szabott konstrukció, még a kifutó ciklushoz kötődik (a 2014–2020-as fejlesztési időszak hét plusz három éves, ezáltal ténylegesen jövő decemberben zárul csak le), célja az energiahatékonyság növelése épületenergetikai fejlesztések támogatásával.
Erőteljes, csaknem hatszoros túligénylésnek lehettünk a tanúi, miután a 12 milliárd forintos keret terhére 457 pályázó részéről együttesen 67,53 milliárdos igény érkezett be. Közülük a fejlesztéspolitikai adatbázis alapján 96-an örülhetnek, együttesen 14,42 milliárd forintot ítéltek meg a javukra.
A kiíró néhány kivételtől eltekintve már a hatályos szerződéseket is megkötötte: 88 kedvezményezett felé összesen 13,35 milliárd forintról vállalva kötelezettséget. Vagyis az átlagos igény 147,7 millió forint volt, a bírálatot követően a kifizetések középértéke ennél azonban magasabb összeg, 150,2 millió lett. Azaz végeredményben a nagyobb beruházási programokat részesítette előnyben a kiíró.
A VG gyűjtése szerint a top 3 legnagyobb összeget elnyerő vállalkozás közé tartozik
- a Salgotherm Kft. (Bátonyterenye, 493 millió forint),
- a Luximpex Kft. (Hajdúszoboszló, 448 millió forint)
- és a Manitox Kft. (Tiszaújváros, 435 millió forint).
Viszonyításképp: 75 és 500 millió forint visszatérítendő támogatás volt a tét, amelynek akár a 100 százalékát fel lehet venni előlegként.
Az önállóan támogatható tevékenységeket három csoportba sorolhatjuk:
- az épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése,
- az épületek fűtési, hűtési és használatimelegvíz-rendszereinek korszerűsítése,
- továbbá a meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása.
Az olyan, megújuló energiafelhasználás növelését célzó tevékenységek pedig, mint például a napelemes rendszer vagy a hőszivattyú létesítése, az önállóan nem támogatható tevékenységek közé tartoznak.
Gatyába rázták a támogatott projektkeresőtA VG érdeklődésére a European Conformity Check (ECC) Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet szakértői összeszedték, hogy a Széchenyi Terv Plusz portálján, a palyazat.gov.hu oldalon a támogatott projektkeresőt tekintetében milyen, a pályázók szempontjából lényeges változásokat tapasztaltak. Az ECC szakmai észrevételei közül a hasznos módosítások közé tartozik, hogy
|